Adaçayının Faydaları ve Kullanım Şekli

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 01:04

Adaçayının Faydaları ve Kullanım Şekli

Adaçayı:

Keskin kokusu ile dikkat çeken adaçayı, açık yeşil rengi ve uzun yaprakları olan bir bitki türüdür. .Çiçek açınca toplanır ve kurutulur. Toplama işlemi yaz başında haziran ve temmuz aylarında yapılır. Adaçayının taze yeşil yaprakları da kullanılmaktadır.

 

adacayi faydalari
Adaçayının Faydaları:

Gaz söktürücü etkisi vardır. Bağırsak ve mide gazlarının giderilmesinde etkilidir. Mide bulantısını esme konusunda başarılıdır. Şifalı bitkiler arasında yer alan adaçayının faydaları arasında sindirim sisteminin düzenli şekilde çalışmasına yaptığı katkıda vardır. Dişleri güçlendirerek beyazlamasına yardımcı olur. Göğüs açıcı ve rahatlatıcı etkisi ile astım hastaları için faydalı olmakta ve astıma iyi gelen bitkiler arasındaki yerini almaktadır. Sakinlik verici etkisi ile sinirli ve gergin olanlara iyi gelmektedir.

Şifalı Bitki Adaçayının Kullanım Şekli:

Genellikle çayı demlenip içilmektedir. Çorba ve yemeklere koku ve tat vermesi içinde katılır. Banyo suyuna ilave edildiğinde zindelik verir. Adaçayı suyu ile gargara yapıldığında diş eti, bademcik ve boğazda meydana gelen iltihaplara karşı yarar sağlar. Gaz söktürücü ve hazmettirici etkisi sebebi ile yemeklerden sonra içilmesinde fayda bulunur.

Adaçayının Zararları:

Adaçayı fazla tüketilmesi halinde tansiyonun yükselmesine sebep olabilir. Gebe olan ve emziren annelere adaçayı içmeleri tavsiye edilmemektedir. Bunlar adaçayının zararları arasındadır. Bunların dışında adaçayı günde 3 bardaktan daha fazla kullanılmamalıdır.

İlginizi Çekebilir  Yaban Mersini Çayı Nedir, Neye İyi Gelir
Etiketler:, , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir