Böğürtlenin Faydaları ve Kullanım Şekli

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 00:45

Böğürtlenin Faydaları

Ülkemizde fazlaca bulunan bir kır meyvesi olan böğürtlen lezzetli olduğu kadar faydalıda. Yapılan araştırmalar sonucu böğürtlenin özofagus kanserine karşı koruyucu özelliği olduğu belirtiliyor. Böğürtlen kolon kanserine karşı da oldukça faydalıdır. İçeriğindeki siyanidin adlı maddenin etkisiyle tümör gelişimini önler. Böğürtlen C vitamini açısından oldukça zengin bir meyve. Yaşlanmaya karşı koruyucu özelliği bulunuyor. Yaşlılık belirtilerini geciktiriyor. Böğürtlen antioksidan oranı oldukça yüksek seviyede bir meyve olduğundan bağışıklık sistemine etkisi büyüktür.

İçerdiği antosiyaninlerden ötürü şeker hastalığına karşı koruyor ve belirtileri azaltıyor. Pektin içeriği yüksek olan böğürtlen aynı zamanda şekeri de azaltıyor ve seviyesini düşürüyor. Potasyum açısından zengin olması nedeniyle kan basıncını düzenliyor ve tansiyonu dengeliyor.

Yüksek oranda K vitamini içeriyor ve özellikle kadınlarda osteoporoza karşı koruma sağlıyor. Kalori miktarının düşük olması nedeni ile diyet yapanların listelerinde de yer alan böğürtlen, kan şekerini düzenlediğinden ötürü yeme ataklarını da azaltıyor ve bu sayede diyet için önemli besinlerden biri halini alıyor.

Böğürtlen omega 3 ve omega 6 yağ asitleri açısından zengin bir meyvedir. Bu sebeple sinir sistemini onarıcı, depresyona karşı koruyucu bir özellik taşır. Birçok özelliği bulunan böğürtlenin hafızayı güçlendirme açısında da önemi yadsınamaz derecede.

böğürtlenin faydaları
böğürtlenin faydaları
İlginizi Çekebilir  Prostata İyi Gelen Bitkiler
Etiketler:, , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir