Diyabet Nedir? Diyabetin Belirtileri Nelerdir?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 22:52

?

Vücudumuz yediklerimizi glikoza dönüştürüyor. İnsülin, glikozun enerji üretmek için kullanılabildiği hücrelere girmesine yardımcı olur. Diyabetiniz varsa, vücudunuz yeterli insülin üretmeyebilir, insülini doğru şekilde kullanamaz veya her ikisini birden kullanamaz. Bu kanda çok fazla glikoza neden olabilir.

Çeşitleri

İki ana çeşit diyabet vardır.
  • Tip 1 diyabette, vücut çok az insülin üretir veya hiç olmaz. Yetişkinler bu tip diyabet geliştirebilmesine rağmen, çocuklarda ve genç erişkinlerde en sık görülür.
  • 2 tip diyabet. , vücut insülin yapar, ancak doğru şekilde kullanmaz. En sık görülen diyabet türüdür. Genellikle orta yaşlı ve yaşlı erişkinlerde görülür, ancak çocukları da etkileyebilir. Aşırı kilolu, inaktif veya aile öyküsü varsa, alma şansınız daha yüksektir.
diyabet çeşitleri
Diyabet Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Diyabet vücudunuzun birçok bölümünü etkileyebilir. Diyabetin kontrol altında tutulması önemlidir. Zamanla, kalp hastalığı, inme, böbrek hastalığı , körlük, sinir hasarı ve amputasyona yol açabilecek dolaşım problemleri gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Tip 2 diyabetli insanlar da Alzheimer hastalığı için daha büyük risk taşırlar.

Diyabetin Belirtileri

Tip 2 diyabetli bazı insanlar sahip olduklarını bilmiyor olabilirler. Ancak, yorgun, acıkmış veya susamış hissedebilirler. Denemeden, sık sık idrara çıkmadan veya bulanık görme ile problem yaşamadan kilo verebilirler. Ayrıca cilt enfeksiyonları da alabilir veya kesiklerden ve morluklardan yavaşça iyileşebilirler.

Diyabet için testler

Doktorlar diyabet teşhisine yardımcı olmak için çeşitli kan testleri kullanır:

  • Gün içerisinde herhangi bir zamanda verilen rastgele plazma glikoz testi
  • A1C testi – gün içinde herhangi bir zamanda verilir; son 3 aydaki glikoz seviyenizi gösterir
  • Açlık plazma glikoz testi – en az 8 saat boyunca yiyeceksiz gittikten sonra alınır.
  • Oral glikoz tolerans testi – bir gece oruç tutulduktan sonra ve daha sonra şekerli bir içecek aldıktan 2 saat sonra yapılır.
İlginizi Çekebilir  Gaps Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?
Etiketler:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir