Engelli Sağlık Raporu Nerden Alınır? Kimlere Verilir?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 22:30

Engelli Sağlık Raporu Kimlere Verilir?

Engelli sağlık raporu, engelli vatandaşların ve ailelerinin devlet kurumları ya da özel sektör tarafından engelli vatandaşlara sağlamış olduğu haklardan faydalanmak amacıyla almış oldukları belgelerdir. Engelli sağlık raporunda bu oran yüzde (%) ile belirtilir. Devlet tarafından verilen bu raporun en önemli şartı ve belirleyici özelliği engelli sağlık raporu alacak kişinin fiziksel ve ruhsal olarak vücut fonksiyonunun %40’ını  kullanamamaları durumunda verilen belgedir.

engelli sağlık raporu kimlere verilir
Engelli Sağlık Raporu

Engelli Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Engelli sağlık raporu Sağlık Bakanlığının engelli insanlar için raporu vermeye yetkili Kamu Sağlık Kuruluşlarından (hastanelerden ) alınır. Yetkili olan her hastanenin engelli sağlık raporu verebilmek için sağlık kurulu bulunmaktadır. Engelli sağlık raporu alabilmek için ilk başvuruyu buradan yapabilirsiniz. Engelli sağlık raporu alabilmek için engelli olan kişinin kendisi ya da velisi bizzat Kamu Sağlık Kurumuna başvurabilir.

Engelli sağlık raporu alabilmek için başvuruda gerekli evraklar:

  • Dilekçe (Sağlık Kurumu-Hastane tarafından verilir)
  • Engelli sağlık raporu alınacak kişinin nüfus cüzdanı ve fotokopisi
  • 5 adet fotoğraf

Gerekli evrakları verdikten sonra sağlık kurulu muayene ya da tetkik yaptıktan sonra sonucu beklemenizi söyleyecektir.

İlginizi Çekebilir  Yüzde Çıkan Sivilceler Hangi Hastalıkların Habercisi

Engelli Sağlık Raporu Onayı Nasıl Olur?

Başvuru sonrasında yapılan muayene ve tetkikten sonra raporun sonucunun ne zaman çıkacağını başvuru sırasında öğrenmeniz mümkündür. Hastaneler engelli sağlık raporu için haftanın belirli günleri raporu dağıtır.

Engelli Sağlık Raporu Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Engelli sağlık raporunun sürekli olup olmadığı, geçici veya sürekli olduğu raporlarda mutlaka belirtilir. Engelli kişinin sağlık kurulunca özür-engel durumunun devamlılığı göz önüne alındığında, rapora karar verilmesi durumunda, engelli raporunun ilgili kısmında bu durumun devamlılığı belirtilir. Engeli sağlık kurulunca engelli kişinin engel durumunun devamlılığı olmadığına karar verilmesi halinde bu durum yine engelli sağlık raporunun ilgili kısmında belirtilir.

 

Engelli Sağlık Raporu İtiraz Hakkı Nasıl Yapılır?

Engelli sağlık raporuna, engellinin velisi itiraz edebilir. Velisi itiraz ile birlikte bir adet itiraz dilekçesi, almış olduğu ilk engelli sağlık raporunun onaylı ve bir adet örneği ile birlikte, yaşadığı şehrin Sağlık Müdürlüğüne itiraz dilekçesi ve evrakları ile birlikte başvurabilir. Sağlık Müdürlüğü dilekçeyi değerlendirdikten sonra engelli kişiyi en yakın hastaneye yönlendirir. Karar bir önceki engelli sağlık raporu ile aynı ise rapor kesinleşir. Engelli sağlık raporunun bir önceki rapor ile fark göstermesi durumunda ise, Sağlık Bakanlığının belirlediği hakem heyeti bulunan hastane, engelli sağlık raporu alacak kişinin ikamet adresine en yakın bir hakem heyeti bulunan hastaneye kişinin yeniden muayene ederek raporun tanzim edilmesine karar verilir. Hakem heyeti hastanesinin vermiş olduğu karar neticesinde çıkan engelli sağlık raporu, kesin karar ile teslim edilir.

İlginizi Çekebilir  Grip Aşısı Nezaman Yapılmalıdır? Kimlere Yapılır?
Etiketler:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir