Gül Yağı Nedir? Gülyağının Faydaları Nelerdir?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 15:29

gül yağı nelere iyi gelir

Gül Yağı Nedir?

Gül çiçeği hoş kokusu ve görüntüsü ile yüzyıllardır en beğenilen kokulu çiçekler arasında yer almaktadır.Bu nedenle saraylardan, çiftçilere kadar bir çok sosyal ekonomik alanda herkes tarafından tercih edilir.Gül çiçeği sahip olduğu yüksek kalitedeki aromatik bileşenler nedeniyle parfüm ve kozmetik endüstrisinde değerlendirilen en önemli kokulu gül türüdür.

Son yıllarda organik gül yağı üretimi büyük önem kazanmıştır. Gül ürünlerinde verimlilik ve kalite; yetiştiği yörenin iklim ve toprak özelliklerine, yetiştirme tekniklerine ve toplama zamanına, distilasyon ve ekstraksiyon tekniklerine göre değişir.

Normal koşullarda, 3 ton taze gül çiçeğinin damıtılmasıyla 1 kg gül yağı (ortalama uçucu yağ verimi elde edilir. Isparta, geçen 120 yıl içerisinde dünyanın en önemli yağ gülü ve gül yağı üretim merkezlerinden birisi haline gelmiştir.

Isparta ilini de içine alan Göller yöresinde (Isparta, Burdur, Denizli ve Afyonkarahisar) yaklaşık 20 bin da alanda yağ gülü çiçeği üretilmektedir.

Isparta ilinde Merkez, Keçiborlu, Uluborlu, Eğirdir ve Atabey ilçelerinde, Burdur ilinde Merkez, Ağlasun ve Bucak ilçelerinde, Denizli ilinde Çardak ilçesinde ve Afyon ilinde Dinar ve Başmakçı ilçelerinde yoğun olarak gül tarımı yapılmaktadır. Toplam gül üretim alanının %80‟i Isparta il sınırları içerisindedir.

Gül Yağının Faydaları Nelerdir
Gül Yağının Faydaları Nelerdir

Parfüm, kozmetik, ilaç ve aromaterapi ürünlerinde pestisit (ilaç) kalıntısı içermeyen doğal ve sağlıklı ürünlere olan ihtiyaç her geçen yıl artmaktadır.

Dünya gül yağı ihtiyacının %60‟ını tek başına karşılayan Göller yöresinde, Avrupa‟ya ihraç edilen gül yağında ilaç kalıntısına rastlanması pazarlamada önemli sıkıntılara yol açmaktadır.

İlginizi Çekebilir  Çörek Otu Yağı Neye İyi Gelir?

Bu nedenle organik gül üretimi gittikçe büyük önem kazanmaya başlamıştır. Organik tarım yapılmayan ve konvensiyonel olarak üretime devam edilen yağ gülü bahçelerinde de en azından iyi huylu tarım uygulamaları yapılması zorunluluk haline gelmiştir.

2010 yılından itibaren artık gül yağında ilaç kalıntısı istenmediğinden, iyi huylu tarıma geçiş süreci bir an önce hızlandırılarak devam edilmelidir.

Gül Yağının Faydaları Nelerdir?

Antioksidan Etkisi:

Gül içeriğindeki zengin hücre yenileyiciler sayesinde cildin ve organların kendini yenileme sürecinde yardımcı olur.Organik gül yağını içerek kanser başta olmak üzere bir çok hastalıktan korunabilirsiniz.

Yenileyici Etkisi:

Gül gençlik iksiri gibidir.Cildinize gül yağı yada gül yağı ile yapılmış bir ürün kullanırsanız nemlendirir ve parlaklık sağlar.Aynı zamanda çok iyi bir yaşlanma karşıtıdır.

Dinlendirici Etkisi:

Gül yağını yemeklerinize kullanabilir yada az şekerli gül reçelini bolca tüketebilirsiniz bu sürekli kullanım tansiyon ve stres gibi durumlara karşı oldukça etkilidir.

Koruyucu Etkisi:

Biliyor musunuz ? Gül yüzyıllarca insanların nazardan ve kötü enerjilerden korunmak için kullandıkları bir çiçektir.Özellikle hoş kokusu insanlara bir çekicilik katarken aynı zamanda kötü enerjilerden korunmayı da sağlamaktadır.

Etiketler:, , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir