Kakulenin Faydaları Nelerdir?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 23:43

kakule nedir

Kakulenin Faydaları Nelerdir?

, zencefilgiller familyasından olup sadece Hindistan ve Asya’nın sıcak yerlerinde yetişir. Ülkemizde de yetiştirilmeyen kakulenin Hindistan’dan ithalatı yapılır. Güneşte kurutulduktan sonra kullanılan bu tohumların sağlığa birçok faydası vardır. İçeriğinde sineol, tepineol, ve asetat bulunan bu bitki tohumunu çay, kahve ve et yemeklerinizde aroma arttırıcı olarak da kullanabilirsiniz.

kakule nelere iyi gelir
Kakulenin Faydaları Nelerdir

Sindirim Sistemi Rahatsızlıklarında Kakule:

Ferahlık verme ve iştahı arttırma özelliği bulunan kakule mide rahatsızlıklarında ve gaz giderici olarak kullanılır. Midedeki sindirim işlemini kolaylaştırır. Bağırsak gazlarını da söktürme özelliği vardır. Mide ekşimesi ve ağrısında çayınıza tohumlarını ekleyerek kullanabilirsiniz. Dizanteriye iyi gelir. Bağırsak parazitlerinden kurtulmaya yardımcı olur. Mide rahatsızlıkları nedeni ile oluşan migrene iyi gelir. Ağız kokularını gidermek için 2 adet tohumu ağzınızda çiğneyebilirsiniz. Mide bulantılarına karşı da yine bu bitkiyi kullanabilirsiniz.

Solunum Yolu Hastalıklarında Kakule:

Akciğerler için antiseptik olarak kullanılan kakule, bronşit ve astıma da iyi gelir. Boğazları yumuşatıcı özelliği vardır. Nezleye karşı etkilidir.

Kakulenin Diğer Faydaları:

Kakule, zihni kuvvetlendirmek için kullanılır. Kanserli hücre oluşumunu azaltıcı etkisi vardır. Düzenli olarak kullanılan kakule, özellikle kolon, yumurtalık, prostat gibi kanser türlerine karşı korunmak için kullanılabilir. Kanın pıhtılaşmasını azaltıcı etkisi vardır, bu nedenle felç riskini de azaltır.

İlginizi Çekebilir  Arı Sütünün İnsan Vücuduna Faydaları Nelerdir?

Kalp sağlığını korumak içinde kullanılır. Kakuleyi, antiseptik özelliğinden dolayı diş ve diş eti rahatsızlıklarında kullanabilirsiniz. Kakule çayı strese ve depresyona da iyi gelir. Kakule yağını cilt lekelerinden korunmak için kullanabilirsiniz. İçeriğinde bulunan maddelerden dolayı kansızlığa da iyi gelir. Düzenli kakule tüketmenin bağışıklık sistemini kuvvetlendirici etkisi vardır. Günlük normal dozlarda kullanılan kakulenin sağlığa herhangi bir zararı olmamakla beraber hamilelik ve emzirme dönemlerinde gıda olarak az bir miktar kullanabilirsiniz.

Etiketler:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir