Kivinin Önemli Faydaları Nelerdir?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 00:37

Kivinin Önemli Faydaları Nelerdir

Kivi, kökeni doğu Asya’ya dayanan çok yıllık bir bitkidir ve bol miktarda C vitamini içerir. Avrupalılar tarafından keşfedilen kivi daha sonraları Yeni Zelanda ve Amerika’da da yaygınlaşmıştır. Yapraklarını her yıl döken kivi, üzüme benzeyen odunsu bir gövdeye sahiptir. Kivi asmalarının toprağının sürülmesi, sık sık sulanması ve rüzgârdan korunması şarttır. Filizlerin büyümesi için kış soğuğu gerekli iken bitkinin kendisi ılıman bir iklime ihtiyaç duymaktadır.

Yetiştiği bölgeye göre olgunlaşma süresi farklılık gösterebilir. Kivi tüketirken dikkat edilmesi gereken husus içeriğindeki asit sebebiyle kısa süre içinde yenmediği takdirde yumuşamaya neden olacağından dolayı hemen tüketilmesi gerektiğidir.

kivinin önemli faydaları

Kivinin Yararları:

Antioksidan özelliği ile kansere karşı koruyucu görevi görüyor. Kivi, lif oranının yüksek olması sebebiyle yüksek su tutma kapasitesine sahip. Böylece bağırsakların çalışmasını sağlıyor ve kabızlığa engel oluyor. Tansiyon ve kolesterol düşürücü etkiye sahip. İçeriğindeki sayesinde kan basıncını ve kalp fonksiyonlarını düzenler. Cildin beslenmesine yardımcı oluyor. Dilimlenmiş kivileri cildinize koyduğunuz takdirde cildinizin beslendiğini ve nemlendiğini fark edeceksiniz. Ayrıca kiviyi ezerek suyunu çıkarabilir ve elde edilen püre ile cildinize maske yapabilirsiniz.

Bol miktarda C, E ve A vitamini barındırıyor. C vitamini sayesinde özellikle soğuk algınlığının giderilmesine yardımcı bir bitki. Magnezyum ve potasyum açısından zengin olan bir meyve olan kivi aynı zamanda egzotik meyveler kategorisinde yer alıyor. Ana vatanı güney Çin olan kivi ülkemize ilk olarak 1988 yılında giriyor. C vitaminin yanı sıra A, B1 ve B2 vitaminleri bulunuyor. Mineraller açısından kalsiyum fosfor ve demir içeriyor. Günde 1 adet olarak tüketilen kivi ise vücut ve cilt sağlığını koruma açısından mükemmel fayda sağlıyor. Grip ve nezle gibi soğuk algınlıklarına iyi geliyor ve kansere karşı önlem alarak vücudu koruyor. Antioksidan özelliğinden ötürü ise kanser çeşitlerine karşı önleyici bir faktördür.

İlginizi Çekebilir  Rezenenin Herkesin Merak Ettiği Faydaları Nelerdir?

Lif oranı sayesinde kabızlık gibi problemlere iyi geliyor. Tansiyon ve kolesterolü düşürüyor. Kan inceltici özelliği sayesinde kılcal damar yapısını kuvvetlendiriyor. Kan basıncını düzenleyerek kalp ve damar sağlığında önemli bir rol oynuyor. Göz sağlığını da koruyan kivinin cilde de bir çok faydası bulunuyor. Uyku kalitesinin artırılmasına yardımcı oluyor ve yaşlanma belirtilerini aza indiriyor.

Bağışıklık sistemini destekleyerek sindirimi kolaylaştırıyor. Gelişim çağındaki çocuklar için oldukça faydalı olan kivi çocuklarda burun akıntısı, hapşırma ve kronik öksürüğe iyi geliyor. Doğurganlığı artıran E vitaminini içeren kivi, hamilelik öncesi ve sonrasında gerekli olan folik asit alımını kolaylaştırıyor. İçerdiği C vitamini sayesinde ciltteki kolajen sentezini artırıyor. Cildin yenilenmesini sağlayarak rengini açıyor ve cilde canlılık kazandırıyor.

Etiketler:, , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir