Primer Sklerozan Kolanjit Nedir?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 00:05

primer sklerozan kolanjit nedir

?

Safra yoluna giden damarların daralması veya tıkanmasına neden olan kronik bir hastalıktır.Hastalığın kısa adı PSK’dır. Safra yoluna giden damarların daralmasına karaciğer içinde yer alan hastalıkların ve safra kesesi problemlerinin neden olduğu düşünülmektedir.Hastalığın ilerleyen aşamalarında (damarların tahrip olması) bağırsak bölgesinde de çeşitli sağlık sorunları (ülseratif kolit veya crohn hastalığı) ortaya çıkmaktadır. Ayrıca tedavi edilmediği taktirde siroz veya safra yolu kanserine de dönebilir.

hastalığı gelişmiş toplumlarda %0.7 oranında görülmektedir.Belirtilerin %70’lik kısmı inflamatuar bağırsak hastalıları ile beraber ortaya çıkar. hastalarının bir kısmında ülseratif kolit bir kısmında da crohn hastalığı görülmektedir.Tersi olarak ise ülseratif kolit veya khron hastalarının %6’lık kısmında PSK görülmektedir.

Hastalık tanısı koyulanların %75’i erkektir.Hastalık en fazla 25-45 yaşları arasında görülmektedir ve net tanı 40 yaşından sonra koyulmaktadır.

Primer Sklerozan Kolanjit Neden Olur?

• Karaciğere bağlı hastalıklarda
• Safra kesesine yerleşen enfeksiyonlarda
• Çeşitli bağırsak hastalıkları (ülseratif kolit,crohn hastalığı)
• Genetik nedenler

primer sklerozan kolanjit nedir
Primer Sklerozan Kolanjit Tanısı:

Hastalığın ilk belirtilerine kan tahlillerinde rastlanır. Tahlilde yer alan GGT düzeyinin normalinden üst düzeyde çıkması doktor tarafından araştırılır.Ayrıca sarılık hastalığının belirlenmesinde rol oynayan bilrubin değerinin de üst seviyelerde olması hastalığın bir diğer habercisi de olabilir. Ancak hastalığın kesin tanısı için MR çekilmesi gerekmektedir.Manyetik Rezonans Kolanjio Pankreotografi ile hastanın safra kesesine giden damar yolları izlenir.İzlenen damar yollarında görülen tespih tanesi büyüklüğündeki genişlemeler ve kurumuş ağaç dalı görünümü şekiller hastalığın tanısındaki ilk bulgulardır.

İlginizi Çekebilir  Hazımsızlık Nedenleri ve Yapılması Gerekenler

Primer Sklerozan Kolanjit hastalığının daha ileri tanısı ise karaciğer biyopsisidir.Karaciğerden alınan parçada safra kesesine giden damarlarda soğan zarını andıran şekiller görülmesi hastalığın bir başka bulgusudur.

:

Hastalığın kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Siroz hastalığında kullanılan kimyasal ilaç hastalığın yavaşlamasında etkin bir rol oynasa da iyileşmesine katkıda bulunamamaktadır.Hastalığı bulunan kişinin safra kesesine giden damar yollarına stent takılarak damarların açılması sağlanabilir ancak bu yöntem de tedavi husunda kesin değildir.Primer Sklerozan Kolanjit’in ileri evresinde tek tedavi yöntemi karaciğer naklidir. Ancak karaciğer nakli olan hastaların yaklaşık %10’luk kısmında hastalık yeniden gelişebilmektedir.

MRCP Nedir ? Nasıl Yapılır?

Mrcp çekimi hakkında bilgi almak için üstteki linkimizi inceleyebilirsiniz.

Etiketler:, , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir