Propolisin İnsan Vücuduna Faydaları Nelerdir?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 16:14

propolisin inanilmaz faydaları

?

, reçineli ve mum kıvamında olan, arılar tarafından belli bitkilerin ve ağaçların tomurcuklarından, yapraklarından, dallarından toplanan bir maddedir. Propolis arılar tarafından kovandaki çatlakların kapatılması, uçuş deliğinin daraltılması ve kovanın bakteri, virüslerden korunması amacıyla kullanılmaktadır. Flavonoidler ve fenolik maddeler bakımından zengindir. Bileşiminde polifenoller, aromatik asitler, aminoasitler, şeker, vitamin ve mineral maddeler bulunur.

Propolisin güçlü antimikrobiyal aktivitesinden dolayı, propolis doğal antibiyotik olarak bilinir. Propolisin 21 tür bakteri üzerinde, 9 tür mantar üzerinde etkisi bulunmuştur.

Bunların dışında ayrıca propolisin geniş ölçüde tedavi edici özellikleri vardır. Bu özellikler arasında antikanser etki, antioksidan etkisi, yara kapama ve doku tamir etkileri, sindirim sistemi etkileri, deri enfeksiyonları etkisi, bağışıklık sistemi etkileri, kalp-damar sistemi etkileri ve diş sağlığı etkisidir. Propolis içerisindeki flavanoid seviyesinin yüksek olmasından dolayı, bu ürün insanlarda oksijen radikallerine karşı yakalayıcı (kanser önleyici) olarak görev görür. Klinik çalışmalar propolisn bronşit ve benzeri rahatsızlıkların, deri mantarları, diş ve diş eti rahatsızlıklarında, ülser, yanık ve abselerde, kulak enfeksiyonlarında, kolitde etkili olduğunu göstermiştir.

propolisin yararları nelerdir
Propolis Nedir Faydaları Nelerdir

Propolisin Faydaları:

İlginizi Çekebilir  Anasonun Faydaları ve Kullanım Şekli

Arı ürünlerinden özellikle propolis ve arı sütünün raf ömrünü korumak ve bozulmasını önlemek zordur. Bu nedenle bu ürünleri ayrı ayrı tüketmek yerine eczanelerden karışım hallerini alabilirsiniz.

Propolisin Zaraları:

Bugüne kadar gözlenmiş bir yan etkisi bulunmamaktadır fakat,arı ve arı ürünlerine karşı alerjisi olanlar,ilaç kullananların doktorlarına danışmadan kullanmalarını önermiyoruz. Ek olarak 2 yaş altı bebeklerde bal ve bal ürünlerinin kullanılmaması gerekiyor.

Etiketler:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir