Rahim İltihabı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 16:47

rahim iltihabı neden olur sebebleri nelerdir

İltihabı Nedir?

Servisit (rahim iltihabı) rahim ağzı dokusunun çeşitli nedenlerden dolayı inflamasyona (tahriş, yaralanma) ya da enfeksiyona bağlı olarak iltihaplanmasına denir. Normal vajinal akıntı seyrinden, farklı seyretmeyen bu süreç ancak jinekolojik muayene ile tespit edilmektedir.

Rahim İltihabının Belirtileri Nelerdir?

Regl (adet) döneminin sonrasında; tekrarlayan normal dışı vajinal kanamalar, vajinada kaşınma ve yanma hissiyatı, cinsel ilişki sırasında basınç ve ağrı oluşması, idrar yapımı sırasında ağrı ve yanma hissedilmesi başlıca belirtilerdir. Önlem alınmadığı veya teşhisinin yapılmadığı durumlarda; ilerleyen vakalarda vajinal akıntıda ağır rahatsız edici bir koku da oluşmaktadır.

rahim iltihabı ve sebebleri
Rahim iltihabı nedir? Sebebleri Nelerdir?

Rahim İltihabı Sebepleri Nelerdir?

  • Vajinada gerçekleşen enfeksiyonlar bağlı olarak,
  • Cinsel yolla bulaşan çeşitli rahatsızlıklara bağlı enfeksiyonlarda,
  • HIV(Aids) veya HPV(Human Papiloma Virüs ) ile enfekte olan bireyler veya bu bireyler ile cinsel ilişki yaşamak nedeniyle,
  • İstemli veya istemsiz vajinaya uygulanan yabancı cisimler nedeniyle,
  • Kondom(Prezervatif) yapımında kullanılan ve latex adı verilen maddeye karşı bireyin alerjisi olması nedeniyle, rahim iltihabı oluşmaktadır.

Rahim İltihabının Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Rahim iltihabının nedeni genellikle klamidya, gonore, trikominas bakterileri ya da herpes virüsüdür. İltihabın tespitinde yapılan testlerde bakteri nedenli rahatsızlıklarda antibiyotik tedavisine başlanır. Virüs kaynaklı rahatsızlıklarda ise aynı şekilde anti virüs ilaçlar ile hasta tedavisi yapılır. İlaç kullanımı boyunca hastanın cinsel ilişkiye girmesi yasaklanır.

İlginizi Çekebilir  Grip Aşısı Nezaman Yapılmalıdır? Kimlere Yapılır?

Genellikle yapılan ilaç tedavileri yeterli olsa da bazen bu tedavilerle geçmeyen vakalara da rastlanabilir. Rahim ağzındaki bu anormal yapıdaki enfekte hücreleri ortadan kaldırmak için koterizasyon (yakma), kriyoterapi (dondurma) gibi uygulamalar yapılmaktadır. Bu cerrahi işlemler yapıldıktan sonra hastanın durumuna göre bir veya iki ay boyunca hastaya cinsel perhiz uygulanır. Süreç sonrasında tekrar kontrolü yapılarak uygun görülmesi halinde cinsel ilişki yasağı kaldırılır.

Etiketler:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir