Topuk Dikeni Nedir? Topuk Dikeni Bitkisel Tedavisi

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 15:52

topuk dikeni bitkisel tedavi

Nedir

Adını sıkça duyduğumuz topuk dikeni ortopedik hastalıklardan biridir. Ayak tabanında var olan kas zarının farklı sebeplerle, ciddi oranda zorlanarak ödem yapması ve bu ödemin zaman içinde yangıya dönerek kalsiyum çökmesine bağlı olarak oluşan bir hastalık türüdür.

Topuk dikeni genel olarak 35-40 yaşları aralığındaki kişilerde görülebilir. En fazla görülen vakalar ise çok kilolu olan kişilerdir. Fakat çok sık görülmese de zayıf olanlarda da görülür. En büyük etkenlerden birisi çalışırken seçilen ayakkabılardır. Bunun yanı sıra ayak şeklinde bozukluk olanlar, ve romatolojik rahatsızlıklar başlıca etkenlerindendir.

 

Topuk Dikeni Ağrısının Belirtileri Nelerdir?

Sabanları kalktığınızda ayağa basar basmaz meydana gelen yanıcı ve batıcı ağrılarınız oluyorsa ve bu ağrı gün içerisinde daha sıklaşıyorsa, ayakta kalma süreniz ile beraber ağrınız daha da artıyorsa ve uzun müddet oturduktan sonra tekrar ayağa kalkarken topuğunuzda keskin bir acı hissediyorsanız.  Zaman kaybetmeden bir doktora başvurmanızı tavsiye ederiz. Tedavinizi geciktirdikçe zaman içerisinde günlük işlerinizi yapamayacak boyutta ağrılar çekebilirsiniz.

Topuk Dikeni Ağrısının Belirtileri Nelerdir?

Tedavisi:

Birinci Yöntem:

3 gün boyunca gece yatmadan önce 15 tane çekirdekli kuru üzümü ezin, bir kaba koyun içerisine zeytin yağını ekleyin topuğunuza sürün.

4.gün pul biberi alıp topuğunuza sarın ve bu şekilde 6 gün boyunca bu uygulamayı devam ettirin.

 

İkinci Yöntem:

Bu yöntemi deneyip şifasını bulanlar varmış umarız sizlerde bir an önce şifasını bulursunuz.

İlginizi Çekebilir  Karaciğer Kisti İçin Kür – Ruh ve Beden Sağlığı

1 veya 1.5 tatlı kaşığı vicks 2 kaşık organik bal katkısız olacak.  Bu iki maddeyi bir kabın içerisinde iyice karıştırın, krem kıvamına gelinceye kadar devam edin. Daha sonra topuk dikeni olan bölgeye sürün. Topuk dikenin olduğu yer ve etrafı da buna dahil ayak bileğinize kadar sürme işlemini devam ettirin.

Daha sonra hava almasını engellemek için bir poşet ile ayağınızı iyice sarın dikkat edin hiçbir şekilde hava almaması gerekiyor. Sonrasında poşeti sıkıca bağlayın. Poşeti geçirip iyice bağladıktan sonra topuk dikeni olan bölgenin sıcak tutulması açısından çorap giyin. 8 ile 10 saat arası ayağınızda kalması gerekiyor.

Bu uygulamayı ister gündüz yapın isterseniz gece ama biz rahat etmeniz açısından gece yapmanızı öneriyoruz çünkü bu karışımın en az 8 saat ayağınızda kalması gerektiği için gün içerisinde poşetle dolaşmaktan rahatsızlık duyabilirsiniz.

Bu verdiğimiz doğal yöntemler sadece destek amaçlı olup doğru teşhis ve tedavi için doktora başvurmanızı öneririz.

Etiketler:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir