Vişnenin Faydaları ve Kullanım Şekli

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 01:29

vişne neye iyi gelir

Vişnenin Faydaları

Yazın serinletici meyvelerinden biri olarak bilinen vişnenin faydaları saymakla bitmiyor. Latince adı Prunus Cerasus olan vişne gülgiller familyasından bir meyve. Kiraza benzemekle birlikte kirazdan biraz daha ekşi bir tada sahip. Kirazla besin değeri bakımından benzer özellikler gösterse de şeker oranı düşük olduğundan tadı daha ekşi.

Vişne her ne kadar komposto, marmelat, meyve suyu gibi şekillerde tüketilse de taze olarak tüketilmesinde de yarar var. Yüksek oranda beta karoten C ve E gibi vitaminler içeren vişne güçlü bir antioksidan deposu aynı zamanda. Sodyum, potasyum, kalsiyum mineralleriyle de bağışıklık sistemine yardımcı. İçeriğinde bulunun antosiyanın maddesi hücre yaşlanmasını önlüyor. Kolesterol ve kan şekerinin düşmesine de yardımcı oluyor. Karaciğerdeki yağlanmayı en aza indiriyor.

Eklem kireçlenmeleri ve gut hastalığında da oldukça pozitif bir rolü olan vişne, eklem romatizma oluşumunu da önlüyor. Özellikle kas ağrılarının hafiflemesinde pozitif bir etkisi oluyor. Hafıza gelişimi içinde faydalı olan vişne yeterli oranda tüketildiğinde kandaki melatonin seviyesini artırıyor. Melatonin maddesi ise uyku düzenlenmesinde önemli bir rol oynuyor.

Özellikle vişne suyunun sıkı bir egzersizin ardından tüketilmesi sonucu gerilmiş olan kaslara iyi geldiği biliniyor. Mikrop öldürücü özelliği sayesinde idrar söktürücü bir etkisi de bulunuyor. Vücuda rahatlık veriyor ve susuzluğu gideriyor. Öksürüğe iyi gelerek ağrıları dindiriyor. İltihap giderici özelliği de bulunuyor.

vişne nelere iyi gelir
vişnenin faydaları nelerdir
İlginizi Çekebilir  Anasonun Faydaları ve Kullanım Şekli
Etiketler:, , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir